5 sene önce
5 sene önce

Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı Duyurusu

Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı Tarafından Başvurular ile alaklaı yapılan duyuru

Uzlaştırmacı sınavı için başvuru yapan değerli katılımcılar, Uzlaştırmacı sınav başvuruları 08 Ocak 2018 saat 23:59 da sona erecektir, o tarih ve saatten sonra yeni kayıt alınmayacaktır. Ancak, evrakı beklemede olan, eksiklik nedeni ile iade edilen ya da evrakında eksiklik tesbit edilenlerin başvurularının değerlendirilmesi 20 Ocak tarihine kadar devam edicektir. Sonuç olarak basvuru yapan herkesin başvurusu 20 Ocak tarihine kadar değerlendirilecektir. Uzlaştırma sınavı için 33 bin başvuru yapılmıştır her adayın başvurusu taradıgı evrakta dahil olmak üzere ayrıntılı olarak incelenmektedir. Takdir edersiniz ki bu kadar başvurunun 3-4 günde sonuçlandırılması mümkün değildir. Kimse telaş ve stres yapmamalı merak etmeyin tüm başvurular incelenecek. Eksik husus varsa gerektiğinde aday aranarak bu eksiklik tamamlattırılacaktır. Dairede bir memurumuz sadece sizlerden gelen telefonlara bakmakla görevlendirilmiştir . Elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışmaktadır. Lütfen biraz sabırlı olalım. Her şey zamanında yetişecektir. Uzlaştırmacı eğitim kitabımız yayınevine teslim edilmiştir. Dizgisi yapılmaktadır. Çok kısa bir süre içerisinde basımı yapılacaktır. Kitap pdf olarak internet sitesinde yayınlanacak olup, sitemizden isteyen aday indirebilecektir. Sınav soruları bu kitaptan sorulacaktır. Hepinize sınavda başarılar diliyorum.

Daire Başkanı. Orhan CÜNİ̇

Yorumlar (39 Yorum)

 • MURAT TAKA

  6 Ocak 2018 - 17:42

  merhabalar; uzlaştırmacı sınavı için veri girişi yapmıştım ancak sistemde bekleme süresi uzayınca yaptığım kontrollerde eğitim bilgileri bölümünde 2010 yılında bitirdiğim ANADOLU ÜNİVERSİTESİ İŞLETME FAKÜLTESİ YERİNE 2015 yılında bitirdiğim atatürk üniversitesine ait bilgilerin otomatik olarak gelmekte olduğunu gördüm ve ne yaptıysam düzeltemedim. Bölüm bilgilerini manuel olarak düzeltmeye çalışırken sistem tarafından engellendim, mağduriyetimin giderilmesini arz ederim.

  • admin

   7 Ocak 2018 - 07:57

   Murat bey 1 Ocak 2018 tarihinden sonra bu hata ile sık sık karşılaşıldığını bize gelen maillerden öğrendik. Ancak başvuru yapan arkadaşlara o kısım elle düzeltilebildiği için manuel olarak lisans mezunu oldukları üniversite bilgilerini girmeleri yönünde önerilerde bulunduk ve başvuru yapan bir çok arkadaşımız bu şekilde yapıp başvurusu kabulde edildi. Ama siz sistem tarafından otomatik engellendim demişssiniz. Uyap bilgisayar açılış şifrelerinde olduğu gibi tahminimce belirli bir saat kısıtlama yapılmıştır diye düşünüyorum. Nacizane fikrim tekrar deneyerek o kısmı el ile değiştirmeniz. Eğer çözüme ulaşamazsanız Alternatif Çözümler Daire Başkanlığının İletişim numarası üzerinden probleminizi iletmek olacak. Bizlerde sıradan uzlaştırmacılarız sadece bu portalda kullanıcıların karşılaştığı hatalar, bilgi paylaşımı ve online test çözme gibi işlemleri yapmaktayız.

   • Emel Kök

    24 Aralık 2019 - 12:54

    Deu iibf iktisat mezunuyum. 1. Ve 2. Donem
    Hukukun temel kavramları ve anayasa hukukuna giriş derslerini aldım. Uzlastirmaci sınavı için gerekli şartları sağlamı oluyor muyum? Teşekkürler

 • Ahmet sert

  3 Mayıs 2018 - 23:15

  Merhabalar uzlaştırmacı alımı olduğundan haberim yoktu. Yeni bir alım olacağına dair söylentiler var bu doğru mudur? Saygılar.

 • MURAT YAYLACI

  17 Mayıs 2018 - 13:07

  Emekliyim ve 6o yaşındayım.Uzlaştırmacılık için müracaat edebilir miyim. Eğitim durumum uygundur.

  • admin

   19 Mayıs 2018 - 09:40

   Yaşın bir önemi yok Murat Bey yapmanız gereken sertifikanızı almak ve sınav tarihlerini takip etmek olacaktır.

 • Ayşenur

  28 Mayıs 2018 - 04:28

  Merhaba bu sene tekrar alim olacak mı

 • Nevzat

  28 Mayıs 2018 - 20:39

  Ben uzlaştırma eğitimini sınav için müracaat ettim ancak para yatacağı kısmını kaçırdım ve sınava giremedim birdaki sınav ne zaman olacak

  • Canan

   16 Kasım 2018 - 18:53

   Merhaba bende aynı durumdayım.Ücret yatırma kısmını kaçırdım.Yeni sonat ile ilgili tarih belli olduğunda bilgi paylaşırsanız sevinirim.

 • Sadullah

  11 Haziran 2018 - 19:34

  11 mart 2018 tarihindeki uzlaştırma sınavına girdim. Sınavı geçtim ancak sicil kayıt başvuru zamanını kaçırdım. Şuan uyapta o portal kapalı olduğu için kayıt yapamıyorum. Sicil kaydı yaptırmam için Ne yapmam gerekiyor ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

  • admin

   15 Haziran 2018 - 06:57

   Merhaba şuan için yapacağınız hiç bir şey yok önümüzdeki sınav ilan ve başvuru tarihlerini beklemelisiniz.

 • Ali

  26 Eylül 2018 - 10:59

  Merhaba, Uzlaştırmacı olarak görev yapmamız sonrasında yaşanılan bir kaç olayı paylaşmak istiyorum. birincisi 2 sanık 1 müşteki olan dosyada müşteki ile sanığın biri arasında uzlaşma sağlanıp diğeri yönünden uzlaşma sağlanamadığı durumda kısmi uzlaşma sonrasında takdir edilen uzlaştırmacı ücreti konusunda yönetmelikte herhangi bir açıklama bulunmamakta olup, bazı Uzlaştırma savcılarınca tarifede 2-3 kişinin uzlaşması durumunda takdir edilecek alt üst sınır olan 342-456 TL arasındaki ücret yerine uzlaşma sağlanamayan olduğundan, devletin dosya anlamında bir kazanımı olmadığından bahisle 200-250 TL gibi keyfi bir ortalama ücret takdir etmektedirler. Diğer bir husus ise taksite bağlanan edimli bir uzlaşma sonrasında edimin yerine getirilmesinin sona ermesine değin Uzlaştırmacı ücret takdirinin de bekletilmesi yönünde uygulamaları söz konusu.
  Her iki uygulamada uzlaştırmacının mağduriyetine neden olmaktadır. Sistem zaten uzlaştırmacı üzerinde açık görünen bir dosya var iken başka bir dosya vermez iken böyle bir uygulama nedeniyle uzlaştırmacı yeni bir dosya alamamakta ve edim sonuna kadar mağdur edilmektedir. Bu konunun gerekli mercilere iletilmesi yönünde yardımlarını talep ediyorum.

 • can

  26 Eylül 2018 - 14:10

  Merhabalar uzlaştırmacılık sınavına girmek istiyorum fakat aşamaları nelerdir ne yapmam gerekıyor düzenli bir şekilde bulamadım.Acaba sırasıyla ne yapmam gerekiyor(sınav öncesi setifika alınması gerekiyormuş sanırım), sınavları her sene oluyor mu ?

  • admin

   30 Eylül 2018 - 07:58

   @Can Bey başvurlar şuanda yok. Önünümüzdeki süreçte daire başkanlığınca ilan edildiğinde bizler de sizlere bu durumu duyuracağız. İlk olarak başvuru kabul zamanı gerekli olan şartlar konusunda duyuru yayımlanıyor. Duyuru sonrası gerekli evrak ve sertifikaları tamamlamanız gerekiyor. Daha önceki başvuruda neler gerektiği konusunda sitemizdeki konuları inceleyebilirsiniz.

 • MUSTAFA

  3 Ekim 2018 - 19:59

  Merhabalar kolay gelsin
  İşletme ön lisans bitirdim ancak, başka bir bölümden lisans mezunu oldum.

  İşletme ön lisans okurken; +TEMEL HUKUK / +HUKUKUN TEMEL KAVRAMLARI, +BORÇLAR HUKUKU, +TİCARET HUKUKU I / TİCARET HUKUKU II derslerini görmüştüm.
  Sorum: Uzlaştırmacı olarak müracaat kriterlerim uygun mudur şimdiden teşekkür ederim.

 • MUSTAFA

  3 Ekim 2018 - 20:12

  Merhabalar kolay gelsin.
  İşletme ön lisans bitirdim ancak başka bir bölümden lisans mezunuyum.
  İşletme ön lisans okurken; TEMEL HUKUK / HUKUKUN TEMEL KAVRAMLARI, BORÇLAR HUKUKU, TİCARET HUKUKU I / TİCARET HUKUKU II derslerini görmüştüm.
  Sorum: Uzlaştırmacı olarak müracaat kriterlerim uygun mudur şimdiden teşekkür ederim.

 • onur

  16 Ekim 2018 - 09:57

  ilk sınav ne zaman yapılacak bilgi verebilir misiniz

 • ahmet yalçın

  17 Ekim 2018 - 06:54

  tütün teknoloji mühendisiyim ders programımızda Hukukun temel ilkeleri, İş hukuku ve Ticaret hukuku derslerini gördük başvuru yapabilirmiyim

 • agp

  17 Ekim 2018 - 11:50

  restoratör inşaat yüksek mühendisiyim. 1988 dokuz eylül üniversitesi denizli mühendislik fakültesi mezunuyum. halen açık öğretim adalet okumaktayım. 2.sınıftayım alttan dersim yok uzlaştırmacı olarak başvuru yapabilirmiyim?

 • Büşra

  23 Ekim 2018 - 11:50

  Merhabalar. Önümüzdeki uzlaştırmacı eğitimine katılmayı planlıyorum fakat bir üst yorumda gerekli evrak ve sertifikalar demissiniz bu hususta hangi sertifikaları almak gerekiyor? Birde. Uzlaştırmacı eğitimi için belirli bir kontenjan var mı? Varsa neye göre kontenjanlar belirleniyor?

 • Ali Sinoğlu

  25 Ekim 2018 - 19:52

  11 Mart 2018 tarihinde girdiğim sınavda başarılı olmadım, ikinci sınav hakkımız ile ilgili beni aydınlatır mısınız?

 • admin

  29 Ekim 2018 - 08:45

  @Ali Sinoğlu Daire Başkanımız ile seminerde bu hususta görüşme yaptık 2019 yılı içerisinde planlandığı ancak henüz net bir tarihin olmadığını belirtti. Öncelikle yeni eğitimler planlandığını sınavın daha sonra söz konusu olacağı hususlarını aktardı.

 • admin

  29 Ekim 2018 - 08:47

  @Büşra hanım temel uzlaştırmacı eğitim sertifikasını almanız gerekiyor. Eğitimler 2019 yılı ilk aylarında planlandığı daire başkanımız tarafından seminerde bizlere aktarıldı. Sitemizde bu hususta duyuları aktaracağız takipte kalınız.

 • admin

  29 Ekim 2018 - 08:48

  @Ahmet Yalçın başvuru yapabilirsiniz ilan yayımlandığında tekrar başvuru için gerekli hususları incelemenizi öneririm.

 • admin

  29 Ekim 2018 - 08:53

  @MUSTAFA bey en az iki tane hukuk dersi almış olmanız gerekiyor yazdıklarınıza göre evet uygundur.

 • Münevver KÜÇÜKTÜLEK

  6 Kasım 2018 - 15:47

  Merhaba uzlaştırmacı eğitimi almak istiyorum. 2019 yılında yapılacak bir sınav varmı, teşekkür ederim..

  • admin

   10 Kasım 2018 - 06:02

   2019 yılı içerisinde planlama mevcut ancak tam tarih vermek mümkün değil daire başkanlığı bunun ile ilgili olarak duyuru yayımladığında sitemizden bildireceğiz takipte kalınız…

   • Gizem GÜL

    21 Kasım 2018 - 07:49

    Merhaba ben Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi 4. sınıf öğrencisiyim bu sene mezun olacağım. Bende başvuru yapmak istiyorum. Sertifika ile ilgili net bir bilgi verebilir misiniz? Sınav öncesi mi temin etmemiz gerekiyor? Nerden temin edebiliriz ? Şimdiden teşekkür ederim. İyi günler.

    • Gul

     29 Kasım 2018 - 08:28

     Merhaba onlisans isletme okudm daha sonra dgs ile acikogretim kamu yonetimine gecis yaptm son siniftayim uzlastirmaci sinavina mezun olmadan once girebilirmiyim

     • Aylin

      31 Ocak 2019 - 17:58

      Merhabalar iyi çalışmalar Ben AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Ön lisans aldın Geçen yılda AÖF Adalet Akademisi ön lisans diplomamı aldın. Uzlaştırma Eğitimine katılmak istiyorum. Sertifikamı aldıktan sonra uzlaştırıcı sınavına katılabilirmiyim.

     • admin

      20 Şubat 2019 - 16:29

      @Aylin hanım başvuru için gerekli belgeler kısmından sorunuzun cevabına ve kafanıza takılan sorulara cevap alabilirsiniz. Uzlaştırmacı olmak için en az 4 yıllık bir fakülte mezunu olma şartını taşımanız gerekiyor…

     • Emre

      28 Nisan 2019 - 08:50

      iş ve sosyal güvenlik hukuku ve hukuka giriş bu şartları karşılar mı, daire başkanlığının duyurusunda iş hukuku geçiyor ama ?

 • Ertan Kürekçi

  1 Temmuz 2019 - 08:26

  2015 yılında ATATÜRK üniversitesi Güvenlik bilmeleri fakültesinde okurken fakültenin kapanmasından dolayı kaydim halkla ilişkiler bölümünden mezun oldum diploma traskipimde avrupa birliği hukuku anayasa hukuku ve idare hukuku dersi aldım uzlaştırma sınavına girebilirmiyim

  • Hüseyin

   23 Ekim 2019 - 12:17

   Gayret edin inşallah girersiniz. Mezunlar nasıl olsa atanamıyor belki bu uzlaştırmacılık sayesinde millet iş güç sahibi olur

  • gülseren

   23 Ekim 2019 - 21:44

   Eylül 2019 da gerekli eğitimimi ve katılım belgemi aldım. Bundan sonra sınav öncesi izleyeceğim yol hakkında bilgi alabilirmiyim

   • Ahmet

    26 Ekim 2019 - 17:59

    Bena Açıköğretim Fakültesi İş İdaresi bölümü ilk mezunuyum.AÖF Daha sonra ismi değişerek İşletme Fakültesi oldu ve iş idaresi bölümü ise İşletme Oldu,Ancak Diplomada AÇık öğretim Fakültesi mezunu yazıyor İŞLETME FAKÜLTESİ Olarak Diplomayı değiştirmediler.Uzlaştırmmacı sınav şartlarında İşletme Fakültesi mezunu yazıyor.Bu sınava Katılabilirmiyim.
    Eski AÖF mezunu Uzmanlaştırıcı olan var mı?Bu konuda bilgi istiyorum.

 • fatma derya ulusal

  8 Kasım 2019 - 13:35

  Devlet memurluğu devam edenler aktif olarak uzlaştırmacılık yapabiliyor mu? Bunun için çalıştığımız kurumdan izin almamız gerekiyorsa izin alma aşamasında , dilekçe de kurumumuza sunabileceğimiz, izin verilmesinde sakınca olmadığına dair bir kanun, emir vb…bir belge var mıdır?

  • admin

   9 Kasım 2019 - 14:15

   Merhaba bizler de devlet memuruyuz aktif olarak görevimizin yanında bu işi de yapmaktayız. Kurum amiriniz problem çıkarmadığı sürece herhangi bir izin vs işlemi yok. Bununla alakalı bildiğimiz herhangi bir kanun yok

   • Necati Özturaç

    12 Aralık 2019 - 12:32

    Devlet memuru olup halen uzlaştırmacılık yapmakta olan çok sayıda insan tanıyorum.Slm.

Sınava Kalan Süre
Uzlaştırma Uygulamamız
Üye Ol / Giriş Yap
2018 -2021 © Her Hakkı Zimmetlidir. Taklitler Aslı Yüceltir...