4 hafta önce
4 hafta önce

Kimler Uzlaştırmacı Olur

Kimler Uzlaştırmacı Olabilir ? Hangi Meslek Grupları Uzlaştırmacı Olabilir ? Hangi Memurlar Uzlaştırmacı Olabilir ? Uzlaştırmacı olma şartları nelerdir ve bir çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

 

Kimler Uzlaştırmacı Olabilir ?

Uzlaştırmacı olabilmenin  temel şartlarından birisi  hukuk fakültesi ya da fakültelerin İktisadi ve İdari Bilimler, Siyasal Bilgiler, İşletme ve İktisat fakültesi programlarından mezun olarak Anayasa Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Muhakemesi Hukuku, Hukuk Başlangıcı, Hukuka Giriş, Hukukun Temel Kavramları, Borçlar Hukuku, İş Hukuku ve Ticaret Hukuku derslerinden en az iki tanesini başarı ile tamamlamış kişiler uzlaştırmacı olabilir.

 

Polis ve Jandarma Uzlaştırmacı Olabilir Mi ?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere  hukuk fakültesi ya da fakültelerin İktisadi ve İdari Bilimler, Siyasal Bilgiler, İşletme ve İktisat fakültesi programlarından mezun olarak Anayasa Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Muhakemesi Hukuku, Hukuk Başlangıcı, Hukuka Giriş, Hukukun Temel Kavramları, Borçlar Hukuku, İş Hukuku ve Ticaret Hukuku derslerinden en az iki tanesini başarı ile tamamlamış kişiler uzlaştırmacı olabilir.

 

Adalet Meslek Yüksek Okulu ve Adalet Bölümü Mezunları Uzlaştırmacı Olabilir Mi ?

Uzlaştırmacı olmanın temel şartlarından birisi en az dört yıllık üniversite öğrenimini tamamlamış ve nayasa Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Muhakemesi Hukuku, Hukuk Başlangıcı, Hukuka Giriş, Hukukun Temel Kavramları, Borçlar Hukuku, İş Hukuku ve Ticaret Hukuku derslerinden en az iki tanesini başarı ile tamamlamış olmak olduğundan sadece Adalet Meslek Yüksek Okulu ve Adalet Bölümü Mezunları uzlaştırmacı olamazlar.

 

Avukatlar Uzlaştırmacı Olabilir mi ?

Avukatlar hukuk fakültesi mezunu olduğundan uzlaştırmacı olabilirler

 

Devlet Memurları Uzlaştırmacı Olabilir mi ?

Uzlaştırma müessesesi de bir kamu görevidir. Devlet memurluğu uzlaştırmacılık görevine engel teşkil etmemektedir. Yukarıda bahsettiğimiz ilgili bölümlerden mezun olmuş ve uzlaştırmacı eğitimini almış devlet memurları sınavda başarılı olmaları durumunda uzlaştırmacı olarak görev alabilmektedirler. Uzlaştırmacılıkta gönüllülük esastır.

Üye Ol / Giriş Yap
2018 -2021 © Her Hakkı Zimmetlidir. Taklitler Aslı Yüceltir...